© Foto: Dag Sandven / Styling: Susanne Swegen

Natuur centraal in Noors huis – Woning op palen volgt glooiend landschap

De Noorse Helene erfde een deel van de grond voor haar ouderlijk huis en bouwde daar een huis. Nu woont ze met haar gezin in het bos waar ze zelf als kind speelde – en haar moeder woont bovenaan het perceel.

Huis op palen om de ondergrond te kunnen volgen

De kernbegripen van het huis van Helene, haar man en hun twee kinderen zijn hout, functionaliteit en de nabijheid van de natuur.

  • Toen we een architect moesten kiezen, trok Knut onze interesse. Zijn architectuur sprak ons aan en ik vond de verhoudingen en de bescheiden schaal mooi. De huizen waren functioneel, heel menselijk en goed doordacht, vertelt Helene.

Haar woning is door Knut Hjeltnes Arkitekter ontworpen en afgestemd op de omgeving.

  • Het was een groot project. Knut heeft alle bomen geteld om te bepalen welke er mochten blijven staan en welke weg moesten. Het huis volgt het terrein, we hebben alleen bij de ingang de grond geëgaliseerd. Verder staat alles wat erboven uitsteekt op palen, zegt Helene.

Haar huis is lang en smal en heeft vloeiende overgangen tussen binnen en buiten.

  • We hebben ook een huis in Spanje, en dat is totaal anders. Een en al wit en muren, hoogte en uitzicht, terwijl dit meer een huisje in het bos is. Veel mensen die een huis op het eiland Snarøya bouwen, willen de hoogte in en uitzicht op de fjord, vertelt Helene.

Dat uitzicht heeft zij niet. Bij haar ligt de focus op het bos in plaats van op de horizon. Met ramen en glazen deuren op alle niveaus wordt de natuur naar binnen getrokken.

  • Waar in huis je ook bent, de natuur is nooit ver weg. Daar ben ik heel blij mee. We wonen in een dichtbebouwde wijk met veel nieuwbouw, maar ons huis kijkt uit op bos.

Uitzicht op het bos, niet het water

Toen de woning werd ontworpen, was al bekend dat er nieuwbouw zou komen op de aangrenzende percelen.

  • Daarom hebben we niet gekozen voor uitzicht op het water, want dat zou op termijn worden verstoord door de geplande woningen. Voor het bos
    waren voorlopig nog geen plannen, dus we besloten het huis die kant op te richten, vertelt Knut.

  • We lopen sowieso in twee minuten naar het water, waar we een oud kleedhokje hebben. Dus het water en het uitzicht op de fjord zijn nooit ver weg, legt Helene uit.

Maatwerkoplossing en ingebouwde meubels

Maatwerkoplossingen en ingebouwde meubels geven het huis een ruimtelijk gevoel.

  • Inbouwmeubels zijn een slimme manier om rust te creëren. We proberen huizen te ontwerpen die een oase zijn in het dagelijks leven – plekken waar de tijd langzamer gaat, aldus Knut.

Kern van het huis

De trap is een verbindend element in Helenes woning.

  • Ik houd van gangen en trappen en vind het belangrijke elementen in een huis. Knut ontwierp de trap zo dat die doorloopt over de vier niveaus, die ten opzichte van elkaar verspringen, zegt ze.

  • Omdat de trap zo'n centraal element is, was het belangrijk om nuances aan te brengen. Het daglicht, de helling en de plafondhoogte variëren afhankelijk van waar op de trap je bent, en elke overloop heeft ruimtelijke kwaliteit. Zo wilden we bereiken dat de trap een aanwinst zou worden, en geen terugkerende ergernis, zegt Knut.

Lees het hele artikel

Natuurlijke elegantie

Hout is het belangrijkste materiaal in de woning. Op de wanden, het plafond en op meubelfronten in de slaapkamer en de gangen zit espenhout. Verder is er veel grenen gebruikt, zowel multiplex als massief hout.

  • Binnen wilden we een rustige, bijna contemplatieve uitstraling, maar zonder dat het kil zou worden, zegt Knut over de materiaalkeuze.

  • Zowel binnen als buiten zijn de oppervlakken als achtergrond voor de omgeving bedacht. We wilden de focus wegnemen van het huis, zodat er ruimte komt om de seizoenen op te merken en je de bomen, de sneeuw, het gras en de gele herfstbladeren ziet, besluit Knut.

Lees het hele artikel