Wohlerts wonder op Bornholm

Architect Vilhelm Wohlert ontwierp niet alleen het wereldwijd toonaangevende kunstmuseum Louisiana, maar ook een aantal privéwoningen. Wij bezoeken de allermooiste. Kijk ook binnen in een huis waarin kunst de hoofdrol speelt.

Iedereen die het museum Louisiana in Denemarken bezoekt, is onder de indruk van de kunstcollectie – en misschien wel in het bijzonder van één ruimte: de hoge zaal waar de beelden van Giacometti resideren. Veel mensen denken: daar zou ik wel willen wonen. Zo ook het stel bij wie we in deze reportage langsgaan. En hoewel in hun huis, dat ze in 2019 kochten, niet Giacometti’s bronzen meesterwerken staan, loopt er een rechte lijn van de ruimtelijke ervaring in Louisiana naar dit bijzondere huis op een heuvel in Vang op het eiland Bornholm. Ambassadeur Anders Carsten Damsgaard en docent Esben Karmark vertegenwoordigden Denemarken decennialang in Israël, Afghanistan, Japan, China en Italië, en op een bepaald moment ontstond de wens om een meer permanent adres in Denemarken te hebben. Een plek die de primaire basis zou kunnen zijn voor de volgende levensfase. Bornholm lag voor de hand. Hier brachten ze al 25 jaar hun vakanties door, bij Esbens moeder en stiefvader of in een vakantiehuisje.

Esben: ‘We hadden veel geluk. Nadat we een paar jaar op het eiland hadden rondgekeken, stuitten we in de zomer van 2018 in Beijing via een simpele Google-zoekopdracht op dit huis, dat te koop stond. We zouden een paar dagen later op zomervakantie gaan en vlogen de dag nadat we in Kopenhagen geland waren naar Bornholm om het huis te bezichtigen. En we waren letterlijk verkocht.’

Anders vult aan: ‘Het huis was goed onderhouden en de paar details die later waren toegevoegd, zoals een serre, konden makkelijk worden verwijderd. We ontdekten dat het met hout beklede trappenhuis buiten en de carport, die wit waren geverfd, oorspronkelijk met zwarte beits waren gepland. We vroegen advies aan het architectenbureau van Vilhelm Wohlert, en nu ziet het huis er grotendeels uit zoals het bedoeld was.’

DE WOONKAMER heeft een fantastisch uitzicht op de Oostzee, waar je van kunt genieten vanuit Poul Kjærholms loungestoel PK24 of de Egg Chair van Arne Jacobsen. De vaas voor het raam hebben Maibritt Jönsson en Pete Hunner van Baltic Sea Glass speciaal voor het stel ontworpen. Hetzelfde geldt voor de grote glazen schaal, die werd gemaakt toen ze voor het ambassadeurschap in Japan waren. De schoorsteen is geïnspireerd op de karakteristieke schoorstenen van de traditionele haringrokerijen op het eiland. De bronzen tafelsculptuur is van de Israëlische kunstenaar Yaël Artsi, het Moss-vloerkleed onder de tafel is van Kasthall.

ESBEN KARMARK EN ANDERS CARSTEN DAMSGAARD hebben Denemarken vertegenwoordigd op ambassades over de hele wereld, van Israël tot China. Esben geeft les aan de Copenhagen Business School en Anders is momenteel bijzonder hoofd protocolzaken voor het Deense EU-voorzitterschap.